6 مرحله آسان برای ثبت یک ایده

افشاگری: این محتوا از خواننده پشتیبانی می کند ، به این معنی که اگر روی برخی از پیوندهای ما کلیک کنید ممکن است کمیسیون دریافت کنیم.

از نظر فنی ، شما نمی توانید یک ایده را به تنهایی ثبت کنید. اما اگر روند صحیح را دنبال کنید ، می توانید یک ایده عالی بگیرید و در نهایت ثبت اختراع را روی آن ثبت کنید. اگر مراحل گام به گام توضیح داده شده در این راهنما را دنبال کنید ، این مسئله نخواهد بود.

چرا ثبت اختراع یک ایده ارزشش را دارد

ثبت اختراعات برای حفاظت از یک اختراع جدید بسیار مهم است. می توانید از حق ثبت اختراع برای محافظت قانونی از محصولات ، طرح ها یا فرایندهایی که دارای معیارهای خاصی هستند ، استفاده کنید. معمولاً ثبت اختراع می تواند تا 20 سال از ایده شما محافظت کند.

پس از اعطای حق ثبت اختراع ، شما حق انحصاری برای ایجاد ، استفاده یا فروش اختراع را خواهید داشت. این اساساً به شما یک مزیت انحصاری نسبت به ایده شما می دهد.

شما می توانید از پتنت استفاده کنید تا رقبا را از انجام کارهایی که نقض حق ثبت اختراع شما هستند منع کنید. یا می توانید به طور بالقوه حقوق استفاده از اختراع خود را به سایر مشاغل بفروشید و سود قابل توجهی را فقط برای این ایده کسب کنید.

اگر کسی حق ثبت اختراع شما را نقض کرد ، می توانید به طور بالقوه از او برای مبلغ قابل توجهی شکایت کنید. با این حال ، شایان ذکر است که هزینه های قانونی مربوط به رساندن شخصی به دادگاه به دلیل نقض حق اختراع می تواند گران باشد.

سرمایه گذاری لازم برای ثبت یک ایده

اخذ حق ثبت اختراع برای ایده شما ارزان نیست. همانطور که به زودی متوجه می شوید ، قبل از اینکه بتوانید برای محافظت از هر چیزی ثبت کنید ، در واقع باید یک نمونه اولیه برای ثبت اختراع خود ایجاد کنید. بسته به پیچیدگی ایده شما ، سرمایه گذاری مورد نیاز در اینجا بسیار متفاوت است.

معمولاً دریافت حق ثبت اختراع در ایالات متحده بین 18 تا 24 ماه طول می کشد. به احتمال زیاد شما باید حداقل 10 تا 25 هزار دلار در این فرآیند سرمایه گذاری کنید.

اگر از یک سرویس حقوقی آنلاین مانند LegalZoom استفاده می کنید ، ثبت اختراع یک ایده بسیار آسان تر است. این سرویس مراحل اخذ پتنت کاربردی یا ثبت اختراع طراحی را در اختیار شما قرار می دهد. آنها مشاوره ای با یک وکیل ثبت اختراع ثبت شده در USPTO ، جستجوی ثبت اختراع ، کمک تصویرسازی فنی ، آماده سازی درخواست و بایگانی الکترونیکی ارائه می دهند.

حتی می توانید از LegalZoom برای ثبت اختراع موقت استفاده کنید – در حالی که بر روی کاغذ کار می کنید از ایده خود در برابر رقابت دفاع کنید. این به شما امکان می دهد تا زمانی که حق ثبت اختراع به طور رسمی به دست آید ، ایده خود را به عنوان “در حال ثبت اختراع” به بازار عرضه کنید.

خدمات ثبت اختراع موقت LegalZoom فقط با 199 دلار به همراه هزینه های تشکیل پرونده شروع می شود. خدمات ثبت اختراع و خدمات ثبت اختراع به ترتیب از 699 دلار و 899 دلار شروع می شود.

6 مرحله برای ثبت یک ایده

آماده ثبت اختراع ایده خود هستید؟ آموزش گام به گام زیر را دنبال کنید.

مرحله 1 – تأیید کنید که ایده واجد شرایط ثبت اختراع است

قبل از اینکه فرایند طولانی و پرهزینه ای را طی کنید ، باید مطمئن شوید که ایده شما با شرایط لازم برای ثبت اختراع مطابقت دارد.

هر ایده یا اختراعی را نمی توان ثبت کرد. برای نیازهای کامل می توانید به دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده (USPTO) مراجعه کنید ، اما در اینجا یک خلاصه کلی وجود دارد که شما را در مسیر درست هدایت می کند:

 • همه حق ثبت اختراع باید بدیع و غیر واضح باشند ، بدین معنی که ایده یا اختراع باید کاملاً جدید باشد.
 • اگر شخص دیگری ایده شما را قبلاً اختراع کرده یا آن را در یک درخواست ثبت اختراع شرح داده است ، ایده شما واجد شرایط ثبت اختراع نخواهد بود.
 • شما نمی توانید دو مورد شناخته شده یا واضح را در یک اختراع ترکیب کنید. باید چیزی منحصر به فرد در ایده شما وجود داشته باشد یا روش اختصاصی برای ترکیب آنها.
 • ایده اختراع نمی تواند خیلی انتزاعی باشد. به عنوان مثال ، فرض کنید می خواهید فرمول ریاضی را ثبت کنید. اگر فرمول مستقیماً به یک برنامه یا فرآیند متصل نباشد ، این ایده قابل ثبت نیست. برای واجد شرایط بودن ، مفهوم شما باید دارای یک کاربرد و کاربرد در دنیای واقعی باشد.
 • اکتشافات طبیعی واجد شرایط ثبت اختراع نیستند. به عنوان مثال ، اگر در حال پیاده روی هستید و حیوان جدیدی را در جنگل پیدا می کنید که قبلاً کشف نشده بود ، نمی توانید آن را ثبت کنید.
 • استفاده از حق ثبت اختراع شما باید به وضوح تعریف شده و غیر سوداگری باشد. اگر از عصاره گیاهی قوی برای تهیه کرم ضد پیری استفاده می کنید ، نمی توانید حدس بزنید که دوزهای بالاتر عصاره سرطان را درمان می کند. شما باید محدوده نحوه عملکرد آن را برای به دست آوردن پتنت در مورد دوم تعیین کنید.

با فرض اینکه ایده شما با معیارهای تا کنون مطابقت دارد ، سپس می توانید حرکت کنید تا ببینید ایده شما دارای چه نوع اختراعی است. در ایالات متحده ، سه نوع اختراع مختلف قابل صدور وجود دارد:

 • ثبت اختراع سودمند – تقریباً 90 درصد از کل ثبت اختراعات ثبت شده مربوط به اختراعات کاربردی است. اینها برای اختراع یک فرایند ، ماشین ، ترکیبات ماده یا سیستم های تولیدی هستند که جدید و مفید هستند. همچنین می توانید برای بهبود فرآیند موجود ، از یک پتنت سودمند استفاده کنید.
 • ثبت اختراع طراحی – اختراعات طراحی باید دارای “تزئین سطحی” یک شیء باشند. برای به دست آوردن این نوع ثبت اختراع ، طرح و شیء باید از هم جدا نباشند. به طور خلاصه ، ثبت اختراعات مفید از نحوه عملکرد یک ایده محافظت می کند ، و اختراعات طراحی از ظاهر آن محافظت می کنند.
 • ثبت اختراع گیاهان – ثبت اختراع گیاهان برای گیاهان جدید و متمایز که می توانند بدون جنس تکثیر شوند ، صادر می شود. این بدان معناست که بجای تکثیر گیاه با بذر ، می توانید آن را با برش یا پیوند گیاه تکثیر کنید. تولید مثل غیرجنسی مدرکی است که فرد متقاضی ثبت اختراع می تواند در واقع گیاه را تکثیر کند.

آخرین بخش تأیید صلاحیت ایده ، انجام جستجوی ثبت اختراع است. این تضمین می کند که اختراع موجود در مورد ایده شما یا برنامه های در حال اجرا که بسیار شبیه به شما هستند وجود ندارد.

LegalZoom خدمات جستجوی ثبت اختراع را با قیمت فقط 299 دلار ارائه می دهد.

مرحله 2 – یک گزارش کامل از همه چیز داشته باشید

همانطور که قبلاً ذکر شد ، یک ایده به تنهایی برای ثبت اختراع کافی نیست. همچنین ممکن است لازم باشد از این واقعیت که این ایده منحصراً متعلق به شما است ، پشتیبانی کنید.

برای انجام این کار ، شما باید کل فرایند فکر خود را در یک مجله یا یک دفترچه یادداشت به همراه شواهد دیگری که دارید ثبت کنید. از یادداشت های خام گرفته تا طرح ها ، اصلاحات ، اشتباهات و موارد دیگر ، همه اینها می تواند به شما در دفاع از این که شما با این ایده جدید فکر کرده اید کمک کند.

هر صفحه از یادداشت ها و پرونده شما باید امضا و تاریخ داشته باشد. در صورت امکان ، یک یا دو شاهد را نیز امضا کنید.

قرار دادن افراد دیگر در یادداشت های شما به این معنی است که شما ایده خود را افشا می کنید. اگرچه اعتماد به این افراد خوب است ، اما باید از آنها بخواهید NDA (قراردادهای عدم افشای اطلاعات) را امضا کنند تا به طور قانونی از به اشتراک گذاشتن آنچه دیده اند جلوگیری کند.

این امر به ویژه در صورتی اهمیت دارد که افراد دیگری را همراه خود بر روی این طرح کار کنید.

فرض کنید شما کارمندان یا پیمانکارانی دارید که وظایف خود را به نمایندگی از شما انجام می دهند. NDA و قرارداد باید روشن کنند که هر کاری که در جهت ایده شما انجام شود متعلق به شما و شما است. نقش آنها در این روند به آنها حق ثبت اختراع یا سود آن را نمی دهد.

علاوه بر خدمات ثبت اختراع ، LegalZoom همچنین یک منبع عالی برای طیف گسترده ای از قراردادها و الگوها ، از جمله NDA است.

مرحله 3 – یک نمونه اولیه بسازید

شما باید یک نمونه اولیه یا مدل ایده خود را قبل از ارائه مدارک برای ثبت اختراع آماده کنید. باز هم ، شما نمی توانید فقط یک ایده را ثبت کنید – باید ایده های بیشتری وجود داشته باشد.

نمونه اولیه باید چیزی ملموس باشد که بتوانید آن را به کسی نشان دهید. به عنوان مثال ، اگر ایده شما اختراع چیزی است که می خواهید مجوز بگیرید یا برای سرمایه گذاری به سرمایه گذاران ارائه دهید ، باید بیش از یک ایده به آنها ارائه دهید.

علاوه بر الزامات مربوط به ثبت اختراع ، ساخت نمونه اولیه می تواند به ایده شما کمک کند. با تحقق بخشیدن به این ایده ، ممکن است اشکالات یا زمینه هایی را پیدا کنید که نیاز به بهبود دارند و زمانی که ایده فقط یک فکر یا کلمات روی یک ورق بود ، مورد توجه قرار نگرفتند.

بهترین راه برای ایجاد نمونه اولیه شروع با یک طراحی دقیق است. این تصاویر همچنین در طول فرایند درخواست ثبت اختراع استفاده می شود.

ترسیم ایده شما برای ثبت اختراع به چیزی بیشتر از یک طرح آماتور نیاز دارد. بسیار توصیه می شود که از خدمات حرفه ای طراحی نقشه های ثبت اختراع استفاده کنید.

با خیره شدن فقط 399 دلار ، می توانید از LegalZoom برای این فرآیند استفاده کنید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک پرسشنامه ساده آنلاین درباره ایده خود پر کنید. سپس طرح ها ، عکس ها و تصاویر ایده خود را که هنرمند حرفه ای برای الهام از آنها استفاده می کند ، بارگذاری کنید. سپس باید فقط بنشینید و منتظر بمانید تا LegalZoom نقشه های نهایی نهایی ایده شما را برای شما ارسال کند.

مرحله 4 – درخواست ثبت اختراع موقت

شاید برخی از شما ایده فوق العاده ای داشته باشید ، اما هنوز آمادگی دفاع از آن را با درخواست ثبت اختراع ندارید. اگر برای آماده سازی برنامه به زمان بیشتری نیاز دارید ، می توانید به جای آن برای ثبت اختراع موقت اقدام کنید.

با ثبت اختراع موقت ، می توانید ایده خود را تا یک سال در حالی که جزئیات درخواست رسمی خود را نهایی می کنید ، محافظت کنید.

اساساً ، این امر جایگاه شما را در راستای USPTO حفظ می کند و مانع از آن می شود که شخص دیگری حق ایده قبل از شما را بدست آورد.

برای ثبت درخواست ثبت اختراع موقت می توانید از LegalZoom استفاده کنید. با شروع از 199 دلار به علاوه هزینه های تشکیل پرونده ، این ساده ترین راه برای دریافت حق ثبت اختراع آنلاین است.

این سرویس بیش از 65000 بار برای اعطای وضعیت “در انتظار ثبت اختراع” مورد استفاده قرار گرفته است ، بنابراین می دانید که این سرویس معتبر است و می توانید به آن اعتماد کنید.

برخی از اطلاعات مورد نیاز برای این برنامه شامل موارد زیر است:

 • عنوان ایده و اختراع
 • نام و آدرس مخترع یا مخترعان
 • آدرس مکاتبات رسمی
 • خلاصه ایده
 • زمینه ایده
 • شرح مفصل ایده
 • علاقه/مالکیت دولت آمریکا (در صورت وجود)

نقاشی ها اختیاری هستند ، اما برای اطمینان از هموار بودن امور بسیار توصیه می شود. به همین دلیل است که توصیه می کنیم در مرحله قبل نقشه های فنی حرفه ای را طی مراحل اولیه تهیه کنید.

مرحله 5 – استخدام وکیل ثبت اختراع

با داشتن چیزی به اندازه ثبت اختراع ، همیشه به نفع شماست که وکیل بگیرید.

به یاد داشته باشید ، این یک فرایند طولانی و پرهزینه است. شما نمی خواهید دو سال از عمر خود و حداکثر 25000 دلار را صرف کنید تا درخواست توسط USPTO رد شود.

وکیل ثبت اختراع به شما اطمینان می دهد که ایده شما قابل ثبت است و به شما کمک می کند تا از سایر موارد اطمینان حاصل کنید. اگر نتوانید از ایده خود در دادگاه در برابر نقض حق ثبت اختراع خود دفاع کنید ، ثبت اختراع بی فایده است. وکیل به شما اطمینان می دهد که ثبت اختراع ضد گلوله است.

LegalZoom در طی مراحل ثبت اختراع دو مرحله ای خود مشاوره وکیل ارائه می دهد. شما باید با یک نماینده ثبت شده در USPTO تلفنی صحبت کنید تا ایده خود را مطرح کنید. این اولین مرحله از فرآیند است که شامل تصاویر فنی و جستجوی اختراع اختیاری است – از 699 دلار شروع می شود.

علاوه بر مشاوره وکیل موجود با خدمات ثبت اختراع LegalZoom ، همچنین می توانید مستقیماً از طریق این پلت فرم وکیل مستقل استخدام کنید.

مرحله 6 – درخواست ثبت اختراع خود را ثبت کنید

اکنون باید درخواست ثبت اختراع را ارسال و ثبت کنید. اگر هر مرحله بالا را دنبال کرده اید ، وقتی زمان آن فرا رسید آماده این کار خواهید بود.

باز هم ، اگر به تازگی ثبت اختراع موقت کرده اید و هنوز روی ایده کار می کنید ، درخواست رسمی ثبت اختراع باید منتظر بماند. شما تا یک سال فرصت دارید تا ایده خود را در مرحله “در انتظار ثبت اختراع” کار کنید ، اما بدیهی است ، هرچه زودتر بتوانید درخواست دهید ، بهتر است.

شما همیشه می توانید درخواست ثبت اختراع خود را به تنهایی از طریق وب سایت USPTO ثبت کنید. پیروی از دستورالعمل ها نسبتاً آسان است.

اما توصیه می کنیم از وکیلی که در مرحله قبل حفظ کرده اید برای کمک به این روند استفاده کنید. این دلیل دیگری است که LegalZoom برای ثبت یک ایده بسیار مفید است.

اگر برای خدمات ثبت اختراع دو قسمتی LegalZoom ثبت نام کرده اید ، خود برنامه قسمت دوم است.

شما با یک وکیل ثبت شده در USPTO که حداکثر دو پیش نویس برنامه را آماده می کند ، مشاوره پیگیری خواهید داشت. این وکیل همچنین درخواست تکمیل شده را به صورت الکترونیکی مستقیماً به USPTO ارسال می کند.

مراحل بعدی

این یک بازی منتظر است پس از ثبت درخواست. تأیید ثبت اختراع می تواند تا دو سال پس از درخواست شما طول بکشد.

در عین حال ، اگر قبلاً این کار را نکرده اید ، باید شروع به کار کنید. می توانید از شرکت برای ایجاد ، فروش یا مجوز ایده خود استفاده کنید. راهنمای گام به گام ما در مورد نحوه ایجاد یک کسب و کار را برای دستورالعمل های بیشتر بررسی کنید.

راهنمای ایجاد برند ما یکی دیگر از منابع مفید برای کمک به شما در بازاریابی ایده خود است ، حتی اگر در مراحل “ثبت اختراع” قرار دارد.